Podporujeme chomutovské KOC

19. 12. 2008 -

18.12.2008

Vážený pane ministře,

Velice nás znepokojila zpráva o tom, že Chomutovské onkologické centrum nedostalo akreditaci a ztratilo tímto statut onkologického centra. V okrese Chomutov působíme jako svépomocná skupina onkologických pacientů již jedenáct let s 202 členy. Jsme zaregistrováni na Ministerstvu vnitra jako občanské sdružení onkologických pacientů Kapka 97. S Chomutovskou onkologií úzce spolupracujeme. Garanta našich projektů nám dělal MUDr. Kůta i nynější primařka MUDr. Chodacká.

Region, který spadá do našeho centra zasahuje jak do Ústeckého tak do Karlovarského kraje. Onkologická léčba hluboce každého pacienta zasáhne, je náročná, dlouhá a strastiplná. Každé zhoršení systému prevence, léčby a pravidelných kontrol se dotýká reality našeho denního života. Obyvatelé Chomutova uspořádali sbírku, aby podpořili koupi RTG simulátoru, naše sdružení celý výtěžek z Květinového dne, kdy se na ulici prodávají kvítka měsíčku lékařského také věnovalo jako dar chomutovské nemocnici do této sbírky.
Největší investor Severočeské doly, a.s. by měla mít právo zařízení, které zaplatila pro chomutovskou nemocnici tak velkými penězi, mít kontrolu jak a kdo je využívá.

Chápeme, že onkologická léčba je finančně velmi náročná a že se velmi rychle vyvíjí a modernizuje a nelze ji tedy poskytovat v každé nemocnici, myslíme si ale, že onkologické centrum v Chomutově má za sebou dlouholetou tradici a zkušenost, centrum má moderní vybavení odpovídající současným trendům v radiační onkologii ( MLC, IMRT, portálové zobrazování, RTG simulátor a plánovací systém Precise plane).

Sami my pacienti bedlivě sledujeme jaký zvuk a prestiž mají lékaři a celé chomutovské onkologické oddělení v jiných nemocnicích. Citace několika postřehů:
..”jo, tam byl prim. Kůta, teď prim. Chodacká…skvělá léčba, skvělé výsledky…bezva spolupráce. Zrovna včera mi volala dr. Chodacká ohledně pacienta…a dr. Marsch, také nám posílá pacienty…skvělé…“

Prozatím víme, že konečné rozhodnutí o statutu KOC, přiznanému chomutovské onkologii, z ministerstva zdravotnictví, ještě nepadlo a žádáme o zvážení tohoto rozhodnutí.
Od začátku činnosti našeho sdružení se snažíme zkvalitnit komunikaci mezi lékařem a pacientem. Velice často se dostáváme do situace, kdy se potřebujeme ujistit, že naše léčba probíhá podle nejmodernějších poznatků medicíny, každé narušení systému péče, může pro nás přinést spoustu komplikací.
Žádáme vás tímto pane ministře o vyjádření k danému problému a konkrétně k důvodu, které vás vede k tak závažnému rozhodnutí, jako je zrušení statutu KOC pro onkologii Chomutov.

Za vyjádření děkujeme.

Členi Občanského sdružení onkologických pacientů Kapka 97, Chomutov.