Zpravodaj Říjen 2015

24. 9. 2015 -

 

Untitled 3

ZPRAVODAJ KAPKA 97

XV.ročník                                                                                                                          Říjen 2015
Bankovní spojení: Poštovní spořitelna, č. ú. 196155978 / 0300
Kapka 97, spolek onkologických pacientů a přátel, Kochova ul. 1185 (poliklinika)
430 01 Chomutov, tel: 474 62 10 10, 731 819 580, 604 400 109, 737 471 601
IČ: 66112222, e-mail: info@kapka97.cz, www.kapka97.cz

Kapkový Zpravodaj – občasník
Zpravodaj spolku onkologických pacientů a přátel
Neprodejné, vydáváno pro vlastní potřeby organizace
________________________________________

__________

„Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.“

Jan Werich

Prožili jste :

 • Rekondiční pobyt Horní Bečva

Dne 30. 5. 2015 jsme odjížděli na rekondiční pobyt do Beskyd, do Horní Bečvy. Pršelo, ale nic nás neodradilo jet za krásami Beskyd. Přijeli jsme na večeři, a už nás očekával další náš člen a vedoucí Kapky 97, p. Jeřábek z Kopřivnice. Druhý den, v neděli, jsme měli volno a každý měl svůj individuální plán, jak prožít dny v Beskydech. Někteří z nás odjeli na Pustevny a vyšlápli k soše Radegastu a na Radhošť.

Untitled 2

Radhošť bývá tradičně spojován s uctíváním pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Podle legendy nechali jeho modlu na vrcholu hory zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu v šedesátých letech 9. století údajně na Radhošť zavítali. Horsk

é sídlo Pustevny je známým turistickým střediskem a nac

hází se v sedle masívu Radhošť ve výšce 1018 m nad mořem.

Untitled 3

Po večeři jsme se seznámili a p. Jeřábek nám zařídil výlet. Byly nám nabídnuty procedury, kteréjsme hojně využili (koupele, rašelinové zábaly, masáže a jiné).

Ve čtvrtek jsme jeli na půl denní výlet do Pohankového mlýna, kde jsme si nakoupili produkty z pohanky. Poté navštívili muzeum Tatry Kopřivnice a k večeru městečko Štramberk, kde jsme utratili nějakou kačku za štramberské uši (místní specialita).

V pátek proběhl pingpongový turnaj a večer opékání buřtů. A v sobotu 6. 6. 2015 jsme se vraceli domů.Untitled 5

Myslím, že byli všichni spokojeni, počasí nám přálo, sluníčko a dobrá nálada po celý pobyt. Moc se mi tam líbilo a těším se na další rekondiční pobyt s Kapkou 97.

Hanka Štrosová

 • Znovu z Chomutova do Beskyd

Spolek Kapka 97 uskutečnil v červnu 2015 týdenní rehabilitační a rekondUntitled 6iční pobyt pro své členy, pacienty po onkologické léčbě a pro seniory a to již v tomto místě poněkolikáté. Za organizací pobytu stojí hlavně pan Miloš Jeřábek z Kopřivnice, který je dlouholetým členem Kapky 97. Účastníky čekalo krásné prostředí Beskyd, nanejvýš příznivé slunečné počasí, výborná domácí kuchyně střediska RETASO, rehabilitace a krásný program výletů během celého týdne. Dvacet tři účastníků by chtělo poděkovat Radě Města Chomutov za příspěvek na autobusovou dopravu z Chomutova do Horní Bečvy a zpět.

Soňa Erdélyiová

 • Turistický výlet 7. 2015Untitled 7

výlet vlakem do Lokte a pak pěšky stezkou podél Ohře ke Svatošským skalám, 8 výletníků protáhlo tělo 13km pochodem ke krásnému skalnímu útvaru na pravém břehu Ohře. Počasí bylo opravdu super letní ale pod baldachýnem stromů se celou cestu šlo krásně. Na konci této stezky je dřevěný mírně se houpající most, který nás přivedl do „občerstvovny“. V Lokti jsme pak poseděli a pokoupili něco turistických nezbytností

a vláčkem jsme byli zpět v Chomutově krásně kolem šesté v podvečer.

Na prohlídku hradu nám už nezbylo moc času (a ani energie :-), tak máme alespoň důvod si tento výlet někdy zopakovat.

Soňa Erd.

 • Červnový minigolf 30.6.2015

Na Kamencovém jezeře se deset účastníků dvě hodiny pokoušelo dostat mrňavý míček po různých zvláštních drahách do jamky. Každý byl samozřejmě úspěšný (více či méně 🙂 ) Minigolf je pohybově nenáročný sport s minimálními náklady na vybavení (když vám stačí si hůlku a míčky za 50 ,- Kč vypůjčit přímo tam) a podle slov jednoho účastníka seniora : „ bolí mě záda, že skoro nemůžu chodit, ale tam jsem na to nějak zapoměl“ je to i úžasná terapie, no ne ? Soňa Erd.

 

 • Výlet cyklobusem na Boží Dar 22.8.2015

         Potom pěšky z Božího Daru Ježíškovou stezkou a přes rašeliniště po poválkovém chodníčku zpět. Desetikilometrovou jsme absolvovali jako nic, včetně malé 4,5 leté turistky. Plánovaný výlet se vydařil počasím i zážitky v chráněném přírodním území. Soňa Erd.

 

 • Rekondiční pobyt v Sezimově Ústí

Byl nám umožněn odjezd do Sezimova Ústí , kterého se zúčastnilo 8 členek Kapky 97. Vše, co jsme absolvovali nemělo chybu. Začalo to milým přivítáním , informační schůzkou a splečenským večerem s hudbou. Druhý den byl dopoledne výlet do města Tábor, kde jsme se ddozvěděli něco o jeho historii a zajímavostech. Odpoledne byl výlet na hrad Orlík a plavba lodí. Třetí den byl celodenní výlet na Lipno , kde jsme vyjeli lanovkou a dále pokračovali na stezku v korunách stromů , po výstupu se zjevil nádherný výhled na okolí. Při zpáteční cestě jsme navštívili Český Krumlov a večer hráli Bingo.

Další den byl polodenní výlet do Jindřichova Hradce a večer byl opět společenský s hudbou a tancem, kde nás čekalo milé překvapení v podobě lahve moravského vína. Také jsme ještě absolvovali výlet na zámek Červená Lhota a odpoleUntitled 9dne jsme navštívili Benešovu vilu.

V neděli odpoledne se konal bowling a večer už balení kufrů.

Mezi výlety a procházkami byly různé RHB procedury, masáže, cvičení a denně jsme využívali bazén.

Byla mezi námi poprvé nová členka Kapky, která poprvé po onkologické léčbě byla na dovolené. Velmi psychicky i zdravotně jí pobyt prospěl a chtěla by se zúčastnit dalších takových akcí.

Chtěli bychom poděkovat Kapce 97, že nám byl umožněn tento rekondiční pobyt , na který máme ty nejhezčí vzpomínky.

Děkujeme panu Michalu Navrátilovi z hotelu MAS za perfektní organizaci a program pobytu.

Členky a pacientky spolku Kapka 97, Chomutov

a také městu Chomutov za příspěvek na dopravu a .

Milena Pecková a Helena Vetýšková

____________________________________________________________________________

 

Šikulky

Stále probíhá jednou měsíčně dílnička dobrovolníků na onkologii v nemocnici Chomutov. Děkuji tímto Helence Vetýškové a Mileně Peckové za jejich obětavost a invenci. Kdo by se chtěl přidat, bude vítán a zaškolen. Informace v Kapce.

______________________________________________________________________________

 

Připravujeme :12004862_877335495637015_9191553055976513779_n

 • 10.2015 (sobota) – Plaveme prsa – Aliance žen s rakovinou prsu pořádá v rámci Dne pro zdravá prsa vyhlašovaného každoročně evropskou koalicí EUROPA DONNA 5.ročník celostátní akce „Plaveme prsa“. Kapka 97 se k této akci připojila. Pojďte udělat něco pro své zdraví a přijďte si s námi zaplavat a vezměte s sebou klidně rodinu či přátele. Plavat pro Zdravá prsa se bude v chomutovském Aquaparku od 11.00 – 14.00 hod. Po zakoupení vstupenky do bazénu obdržíte od našich žen před turniketem růžovou stužku na zápěstí jako identifikátor plavce pro tuto akci.

 

 • 10.2015 (čtvrtek) v 18:00 hod. připravuje Kapka 97 v Kadani ve Střelnici přednášku na téma prevence rakoviny prsu za účasti paní primářky MUDr. Miroslavy Skovajsové, zakladatelky mammodiagnostických center v ČR. Beseda je určena pro veřejnost a součástí bude i ukázka samovyšetřování na fantomovém modelu. Vstup je zdarma.

 

 • V listopadu – (zatím nevíme přesný den a čas, čekáme na potvrzení pozvaných lékařů) pořádáme v SKKS ve velkém sále další besedu pro veřejnost i zdravotníky tentokrát na téma Zařazování pacientů do studií, jejich výběr a kritéria. Beseda bude realizována ve spolupráci s Doc. MUDr. Petrou Tesařovou, prim. MUDr. Martinou Chodackou, MUDr. Jiřím Pešinou a organizací Nejsi na to sama. Setřičkám budeme opět přidělovat kredity s oprávněním hlavní sestry KZ,a.s. Chomutov. Vstup zdarma a malé občerstvení.

_________________________________________________________________________________

 

 • Zájemci o jakoukoli akci spolku se hlásí v kanceláři Kapky 97 nebo na uvedených telefonech (adresa a kontakty v záhlaví Zpravodaje)
 • ceny jsou orientační, ale vždy uplatníme, pokud to půjde, skupinové slevy
 • výbor spolku si vyhrazuje právo měnit termíny aktivity dle situace a zájmu zúčastněných
 • na pobyty a výlety budeme vybírat malé nevratné zálohy, které pak ale budou součástí platby přítomného účastníka
 • vítáme také vaše návrhy na dle vás zajímavé akce či výlety

___________________________________________________________________________

Webová poradna: www.kapka97.cz Na dotazy z oblasti onkologické prevence, diagnózy, léčby, rekonvalescence, psychologie, sociální práce či laické pomoci odpovídá tým odborníků.

_______________________________________________________________

Děkujeme za dotace, sponzorství a podporu:

Krajský úřad Ústeckého kraje Statutární město Chomutov
KZ , a.s. – Nemocnice Chomutov MUDr. Jiří Konvalinka
Roche, s.r.o. Nadace ČEZ
Pan Ladislav Drlý

Pan Jaroslav Komínek

Liga proti rakovině Praha

Město Kadaň

GEOPROJEKT,s.r.o.

VZP ČR, pobočka Ústí nad Labem

Pan Milan Bechyně

Café Atrium

Domeček Chomutov

 

_________________________________________________________________________________

 

Členský příspěvek na r. 2015 – 200,- Kč uhraďte osobně v Kapce na účet spolku

(viz přední strana Zpravodaje)

Untitled 3

Za finanční dary, dotace i jakoukoli úlevu všem upřímně děkujeme!

Spolupráce v projektech: ESOZ Chomutov, SPŠ a VOŠ Chomutov, Liga proti rakovině Praha, Aliance žen s rakovinou prsu, Onkounie, členové ze sdružení Kapka 97 Kopřivnice (tel. 605 869 983)