Zpravodaj září 2017

24. 10. 2017 -

ZPRAV ODAJ

ZÁŘÍ 2017

Bankovní spojení: Poštovní spořitelna, č. ú. 196155978 / 0300

Kapka 97, spolek onkologických pacientů a přátel, Kochova ul. 1185 (poliklinika)

430 01 Chomutov, tel: 477 477 291(v provozní dobu), 604 400 109, 725 530 909

IČ: 66112222, e-mail: info@kapka97.cz, www.kapka97.cz

Kapkový Zpravodaj – občasník

Zpravodaj spolku onkologických pacientů a přátel

Neprodejné, vydáváno pro vlastní potřeby organizace

_______________________________________________________________________________________

Motto: Dokážeme-li bez ptaní příjmout vše dobré,

co život přinese, naskytnou se nám nekonečné možnosti.

(Ralph Waldo Emerson)

___________________________________________________________________________________

Besedy o Prevenci rakoviny prsu na středních školách: nadále pokračujjí v těchto přednáškách. Je zájem především na Gymnáziích, ale i na jiných středních školách. Po promítnutí filmu o samovyšetření prsou, vypisují studenti malý dotazník a během té hodiny dostávají informace o prevenci, a léčbě. Mnozí se ptají i na průběh nemoci, a někteří student mají i zkušenost s touto nemocí v rodině.

Přednášky na školách – Program onkologické prevence – přednášky o prevenci rakoviny prsu, rakoviny varlat a nácvik samovyšetřování

Z projektu odstoupila Hanka Melicharová a Soňa Erdelyiová, hledáme nové zájemkyně o tuto zajímavou činnost. V současné době chodí přednášet pouze Hanka Štrosová. Potenciální zájemkyně bude proškolena a bude chodit s Hankou, aby viděla jak přednáška probíhá.

Školy o naše přednášky stojí, máme kvalitní materiál, film i prezentaci, získali jsme na tento projekt příspěvek od VZP a od firmy ROCHE. Zájemkyně mohou počítat s finanční odměnou.

Marcela Vörösová

Výlet do Hřenska.

Ráno v 7:07 jsme odjely vlakem do Ústí nad Labem a poté do Děčína. Asi po hodince jel autobus do Hřenska – soutěsky.

Po krátké svačince jsme se asi dva kilometry vydaly cestou k Edmundově soutěsce. Když jsme se nalodily, čekal nás krásný výhled a výklad. Po dalším asi kilometru chůze jsme došly na Divokou soutěsku a poté jsme opět asi kilometr vyšláply do kopce na Meznou – vesnička, ve které jsme si daly kávičku, pivečko a něco na zub. Po dvou hodinách jel autobus do Děčína, kde jsme nasedly zpět do Ústí a do Chomutova. Myslím, že se všem výlet líbil.

Rekondiční pobyt v Tatrách – “Dovolená jako tenkrát”

9.9. – 16.9.2017

Tento výlet jsme si naplánovali již v lednu a tak jsme si užívaly krásy Vysokých Tater.

V sobotu 9.9.2017 jsme brzy ráno, ve 4 hodiny odjeli do Prahy na hlavní nádraží. V 7:44 hodin nám odjížděl vlak Regiojet do Košic.

Ve vestibulu na nás čekali naši delegáti z hotelu Morava z Tatranské Lomnice. Jde o bývalou zotavovnu, ve které se natáčel film “ Anděl na horách”.

Nastupovali lidé ze všech koutů Čech a Moravy. Klidná cesta ubíhala a na hranici se Slovenskem jsme dostali na uvítanou přípitek borovičky s hudebním doprovodem, starých budovatelských písní a těch, které se hrávaly tenkrát.Na nádraží v Popradu, kde jsme vystupovali nás navedli k autobusům, které nás odvezli do Tatranské Lomnice, do hotelu Morava.

Před hotelem na nás čekal “uvítací výbor” v pionýrském stejnokroji.

Po bufetové večeři jsme měli přivítací schůzku a hned na druhý den naplánovaný výlet.

Neděle – ranní rozcvička za zvuku proletářských písní a po snídani odjezd na výlet Pienniny, kde nás naložili na tzv. pltě a vydali jsme se krásnou scenérií po soutoku Dunajce asi 10 km. Po vystoupení v Červenom Kláštore jsme měli gorolský oběd s živou hudbou Po večeři následoval seznamovací večírek, taneček a další typy na výlety.

Pondělí – po ranní rozcvičce a snídani, někteří absolvovali výlet do Popradu, kde jsme navštívili Termální koupaliště, pod širým nebem. Byl to krásný zážitek, ležet v teplé vodě, nad sebou nebe, okolo lesy a k tomu krásné počasí. Ostatní trávili čas dle svých představ.

Úterý – výlet na Špišský hrad, začalo pršet i přesto se vypravily skoro celé dva autobusy. Nejprve zastávka v Bazilice Svatého Jakuba.Výstup na hrad byl sice strmý, ale prohlídka stála za to, po třech hodinách jsme se vydali zpátky, pak volný program, večeře.

Středa – Samostatný výlet na Hrebienok. Po snídani jsme jeli vlakem do Starého Smokovce a pěšky na Hrebienok a k vodopádu SKOK. Cesta byla v přírodě, chodili jsme z kopce do kopce, po kamenech, i po dobré cestě, počasí nám opět přálo a bylo sluníčko. Na hotelu probíhala brigáda úklidu kolem hotelu a vařil se guláš. I naši členové se zůčastnili soutěže o nejlepší guláš a byli druzí. Také různé soutěžě, jako nošení vajec na lžíčce, střílení z luku apod.

Po večeři se promítaly fotografie ze tří dnů a film “Hříšný tanec”.

Čtvrtek – Výlet na Štrbské pleso. Ráno jsme odjeli vlakem do Starého Smokovce a přestoupili na vlak do Štrbského plesa. Cesta byla zajímavá, stoupala výš a výš, v některých místech musel vlak jet opravdu pomalu, až jsme dorazili na místo. Obešli jsme Pleso a lanovkou jsme vyjeli na Smolinec, kde jsme se občerstvili a sjeli lanovkou zpátky. Někteří se vydali na Popradské pleso. Bylo opět pěkné počasí, cesta vedla po kamenech mezi stromy a po skalách s krásnými výhledy do krajiny. Když jsme sestoupili na Popradské pleso, tak po krátkém odpočinku, jsme opět pěšky došli až na zastávku a vlakem se vrátili zpěz na hotel. Po večeři pak byl maškarní ples, představení masek a volná zábava.

Pátek – volný program, někteří odjeli společně na Štrbské pleso a my se vydali do Belanských jeskyní. Opět výšlap do kopce, ale prohlídka nám to vynahradila. Byla jsem poprvé v jeskyni a moc se mi to líbilo. Zbytek dne podle svých možností. Dnes slavnostní večeře, hovězí nudlová polévka, bramborový salát a řízek, jako moučník byl větrník. Po té rekapitulace pobytu a informace o odjezdu.

Sobota – v 8:15 odjezd na nádraží do Popradu a v 9: 15 hodin odjezd domů, opět Regiojetem. S malým zpožděním jsme přijeli do Prahy a v půl šesté vlakem do Chomutova. Všichni jsme zdárně a ve zdraví dojeli do svých domovů se spoustou zážitků, fotografií.

Dovolená, tak jak dříve trávili dovolené v ROH, budíček a rozcvička, výlety naplánované, výzdoba hotelu, různé připomínky minulého režimu apod. Za sebe můžu řící “Dovolená jako tenkrát”

Hanka Š.

Zapište si do kalendáře :

Turistický výlet: Říjen – Perštejn, Loket – Svatošské skály

Listopad – Divadlo Navenek v Kadani 16.11.2017

Dífčí válka”

– Výlet Drážďany- vlakem

Prosinec Předvánoční schůzka v Cafe Atriu

Milé Kapky a přátelé, blíží se 20 výročí naší činnosti. Jsme rádi, že jsme stale aktivní a že máme věrné příznivce, nejen v členských řadách, ale i stálé sponzory. V příštím roce bychom rádi uspořádali dva rekondiční pobyty. Můžete dávat typy na destinace. Zachovejte nám svou přízeň a rádi Vás uvítáme na setkáních v Admirálu, každé třetí úterý v měsíci.

Šikulky

Trvale probíhá jednou měsíčně tvůrčí dílnička dobrovolníků na lůžkové onkologii v nemocnici Chomutov. Pacienti jsou společným vyráběním malých drobností nadšeni. Odpolední hodinka věnovaná pacientům velmi spestří den při čekání na medikaci, vizitu, ozařování nebo chemoterapii. Děkuji tímto Helence Vetýškové a Mileně Peckové za jejich obětavost a invenci. Kdo by se chtěl přidat, bude vítán a zaškolen. Informace v Kapce.

V případě zájmu na kteroukoli akci volejte na 725530909 (p. Štrosová), nebo v provozních hodinách do kanceláře Kapky.

Webová poradna: www.kapka97.cz Na dotazy z oblasti onkologické prevence, diagnózy, léčby, rekonvalescence, psychologie, sociální práce či laické pomoci odpovídá tým odborníků.

Děkujeme za dotace, sponzorství a podporu:

Roche, s.r.o.

Statutární město Chomutov

KZ , a.s. – Nemocnice Chomutov

MUDr. Jiří Konvalinka

Pan Ladislav Drlý

Pan Jaroslav Komínek

Liga proti rakovině Praha

ESOZ Chomutov

Domeček Chomutov

Café Atrium

Aliance žen s rakovinou prsu

Naši dobrovolníci

Emriter v.o.s. Chomutov

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky

________________________________________________________________________

  Za finanční dary, dotace i jakoukoli úlevu všem upřímně děkujeme!

Spolupráce v projektech: ESOZ Chomutov, SPŠ a VOŠ Chomutov, Liga proti rakovině Praha, Aliance žen s rakovinou prsu, Onkounie, členové ze sdružení Kapka 97 Kopřivnice (tel. 605 869 983)

Provozní doba kanceláře Kapky 97:

úterý 11 – 14